HAYVAN OĞLU HAYVAN

imageArap yarımadasından bir grup deve, gece gündüz yol kat ederek, Makedonya dağlığına vardılr. Bölgede yerleşik keçilerle su konusunda anlaşamayınca, keçileri ayaklarıyla ezerek öldürdüler. Sebep sorulunca şöyle dediler:

“Me’lemelerini beğenmedik.”

Avustralya bölgesinde yaşayan kangurular, uzak mesafeler uçarak geldikleri Anadolu illerinden Sivas’in Kangal ilçesini bastılar. Olay sırasında çok sayıda Kangal köpeğini yumruklarıyla taradılar. Sebebi sorulunca şöyle dediler:

“Biz onlar gibi koyun güdemiyorduk.”

Sivaslı Kangal köpekleri, Avustralya’ya uçabilmek için uçak biletine yardım parası toplamak amacıyla kurdukları Avustralya Feneri adlı derneğin başkanı Jet Kangal, yardım paralarını alıp kaçınca Avustralya’ya gidemediler. Ankara Beştepe’de bulunan hayvanat bahçesindeki kanguru ailesinin evlerini başlarına yıkmakla yetindiler. Sebebi sorulunca şöyle dediler:

“Kan davamız şerefimizdir.”

Almanya’da bir araya gelen sahipli Alman kurt köpekleri, sokak köpeklerine savaş açtı. ‘Her köpeğe bir tasma’ sloganıyla yola çıkan Alman kurtları, sahiplenilmeyecek kadar çirkin olduğunu iddia ettikleri bazı köpeklerin üzerine altı köşeli yıldıza benzeyen bir damga vurarak onları kazanlarda yakılmaya gönderdiler. Sebebi sorulunca şöyle dediler:

“Biz ari bir ırk yaratmak istiyoruz.”

Amazon nehrinin döküldüğü Atlantik okyanusundan içeri nehre giren dişi beyaz köpekbalıkları, akıntıya karşı yüzerek Kolombiya’ya kadar ilerlediler. Önlerine çıkan tüm geyik sürülerini, kocaman timsahları, rengarenk papağanları soyu tükenene kadar yiyip yuttular. And dağlarının dibindeki bir göle gelince orada yaşayan tüm yaratıkları dişlerinden geçirip göle yerleştiler. Sebebi sorulunca şöyle dediler:

“Burası bize vaadedilmiş topraklar.”

Fransa’da bir grup zürafa, ressam kedileri, dört ayak üzerine düşemeyecekleri yüksekliğe kadar çıkarıp aşağı attılar. Zürafa saldırısında kedilerden on tanesi hayatını kaybederken, sinirli zürafalar iki de asayiş sağlayan kedinin ölümüne sebebiyet verdiler. Sebebi sorulunca şöyle dediler:

“Boyumuzu çok kısa resmetmişlerdi.”

Diye haberler izliyor musunuz her gün? İzliyorsunuz. Ama başrolde develer, kangurular, kangallar, Alman kurt köpekleri, beyaz balinalar, zürafalar, kediler yok. Maalesef insan var.

Evet, tüm bu katliamların, soykırımların, terörün, ‘kaşının üzerinde gözün var’ cinayetlerinin merkezinde ve başrolünde insan var. Biz varız.

Belki gerçekten böyle haberler izleseydik, meseleyi kavrardık. Tüm hayvanlar alemi, cinnet geçirip insan denen, sözde düşünebilen hayvan yaratıklarını dünya üzerinden silselerdi…

Kim bilir? Belki daha iyi olurdu…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s