SANA NE LAZIM?

madencinin bbsıBazen susmak, konuşmamak lazım.

Hiçbir şey yapmadan durmak, koşmamak lazım.

İnanıp bu memlekette hâlâ güzel şeyler olabileceğine, olana bitene fazla ses çıkarmamak lazım.

Her gün haberleri açmamak lazım. Trilyonları götüren yerin altına batasıcalar dururken, neden hep fakir işçiler göçük altında kalır diye sormamak lazım.

Bir Âdem’e bin oda nasip eden Allah, neden bir diğer Âdem’e yırtık bir lastik ayakkabıyı lâyık görür diye ağlamamak lazım.

Erkeği kadından üstün gören zihniyeti el üstünde tutup, bırakın ayırmayın kızlarımızı oğullarımızdan, onlar daha çocuk diye dövünmemek lazım.

Genç kızların ve erkeklerin ahlâkını mercek altında incelerken, kendileri kim bilir kiminle hangi muta nikâhı adı altında fındık kıranlara sövmemek lazım.

Adaletin buğday gibi pirinç gibi herkesin kabına eşit dağıtılmadığı bu dünyada, ekmek almaya giderken yanlış yerde durup ölmemek lazım.

Senin toprak altındaki canın gideli saatler yıl olur geçmezken, elinden hiçbir şey gelmeyip durup bakanlara, hey bakan saatin kaç diye sormamak lazım.

Her köşe başında bir erkek, karısını kör edene kadar döverken, şu körolası dünyanın köşelerini bir çırpıda dönen döneklerini ayıplamamak lazım.

Şarkı söylememek, şiir okumamak, sinemaya gitmemek, tiyatro izlememek, dans etmemek, hele hele tangonun lafını etmemek lazım.

Paran varsa parası neyse verip, paran yoksa eksi otuz derecede nöbet tutarken şikâyet etmemek lazım.

Maymunsak maymun kalmak, evrimleşmemek, görmemek, duymamak, konuşmamak lazım.

Ucundan azıcık insanlığımız kalsa da, oturup bunları yazmamak lazım.

Neme lazım biri yazmış olsa da, kafayı kuma gömüp yazılanları okumamak lazım.

SANA NE LAZIM?” için 2 yorum

  1. Bu zulümleri yapanların yanina kalmaz dememek lazım.Nazım hikmet’in dediği gibi”hiçbir korkuya benzemez halkını satanin korkusu”

  2. Yorum yapmamak lazım desem fuzulinin lafı geçer içimden ” Söylesem tesiri yok, sussam gönül razı değil ” ve dayanamaz yaparım. Allah belalaırını versin derim anlık bir öfke dolu patlamayla….

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s