DON’T MATTER IF YOU’RE BLACK OR WHITE *

* SİYAH YA DA BEYAZ OLMAN FARK ETMEZ

20121111-195037.jpgKameralara birlikte görüntü vermek istemeyen Bedevî ve kutup ayısı…

20121111-195119.jpgSayın Obama’yı zamanında tebrik edemedik. Bu da bizim ayıbımız olsun. Gündemimiz siyah ve beyazla o kadar meşguldü ki siyahî bir başkanın yeniden Amerikan başkanı seçilmesi, ilk seçildiği günkü kadar ilgimizi çekmedi.

* Yukarıdaki söz merhum çukulata renkli Amerikalı sanatçı Michael Jackson’a ait. Kendisinin siyah doğmuş ve beyaz gömülmüş olması da şarkısı kadar ironik.

Obama ilk seçildiği zaman “Black president for White House – Beyaz Saray’a siyah başkan” esprisini ilk yapanın ben olmadığım kesin. Ama başkanlık sarayındaki White Westinghouse’ların değismesi gerektiğini, Black&Decker marka aletlerin ise sarayın gözdesi olacağını söylemiştik. Şaka bir yana Amerika’daki seçimden önce ve sonra, iki farklı görüşteki adaylar birbirlerine olan centilmenlikleri ile tarihe damga vurdular.

20121111-195316.jpg
Hakkındaki dedikoduları duyunca düşüp bayılan kutup ayısı…

20121111-195725.jpg
Futbolumu oynarım gerisine karışmam diyen kutup ayısı…

Siyah ve beyaz bizim gündemimize bahtsız bedevî ve kutup ayısı ile düşmeden önce, odamdaki Fight Club afişinde “f.ck” kelimesini okuyan ve 3 senedir İngilizce öğrenen oğlum:

“Anne bunu neden astın? Ayıp şeyler yazıyor burda!” dedi. Bilirsiniz çocuk yaşta dil öğrenilirken ilk küfürler öğrenilir!

Küfür kısmını anlasa da filmin felsefesini nasıl anlatabilirdim ki oğluma? Filmdeki adamın aslında olmak istediği kişi olurken, farklı bir kişilikmiş gibi ortaya çıkmasını vs. vs… Size filmi anlatacak değilim.

Beni, odamdaki poster yüzünden yargılayan oğlum, iyi ki bahtsız bedevî ve kutup ayısının hikayesini bilmiyor. Daha doğrusu iyi ki, bu hikayenin kahramanlarının, ülkenin iktidar ve muhalefetinin başındakilerin diline pelesenk olduğunu bilmiyor. Yoksa yeni dil öğrenen ergenler gibi birbirlerine neler neler dediklerini, dediklerinin ne anlama geldiğini ona nasıl anlatırdım?

Madem Türkçe dilini yeni öğreniyorlar sayın iktidar ve muhalefet liderlerine buradan bir çift lafım olacak:

POT YOUR BACK IS BLACK! WE ARE THE SAME, DON’T MATTER IF YOU’RE BLACK OR WHITE!

* TENCERE DİBİN KARA SENİNKİ BENDEN KARA!

20121111-195918.jpg
Neyse ki benim popom kar kadar beyaz diyen kutup ayısı…

DON’T MATTER IF YOU’RE BLACK OR WHITE *” için 2 yorum

  1. Patlıcan, salatalık, erik, karpuz, salça, balkon, mihrap vs vs hepsi acaba gerçek anlamında mı kullanılıyor bu ülkede… müthiş bir yazı

    1. ruya tabir etmekte ikimiz de basarisiz olmusuz kabul ediyorum ama dun geceki ruyamda ozcan deniz’in Türk bayraklaria donatilmis bir 10 kasim yuruyusu sirasinda bana leylak verisini nasil tabir edeceksiniz bakalim? hele ki google in leylak gormek ve koklamak icin hafif mesrep bir kadinla evleneceksiniz demesine ne demeli?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s