SEZEN AKSU

‘Her Şeyi Yak’ şarkısının orijinalini Haris Alexiou’dan dinledikten sonra, kendimi yıllarca kendisi tarafından aldatılmış hissetmekten alıkoyamadığım kadın. Hâlbuki ben onu ne saf ve temiz duygularla sevmiştim.

‘Mia Pista Apo Fosforo’ isimli şarkı Alexiou’nun ‘Kratai Hronia Afti I Kolonia’ isimli 1990 yapımı albümündendi. 

1991 yılında Sezen Aksu tarafından Gülümse albümünün B yüzünün 2. parçası olarak ‘Herşeyi Yak’ adı altında seslendirildiğinde, tüm Türkiye’yi olduğu gibi benim ruhumu da kasıp kavurdu.

Bundan yıllar sonra Duman grubu belki de ilk defa bir şarkıyı bilinen sahibinden, ama asıl sahibinden değil, daha güzel yorumlayarak tekrar kalp krizi geçirmeme sebep oldu.

Bundan da yıllar sonra daha önce keşfedememiş olmamı müzikal cehaletime özür olarak kabul etmeyerek, şarkının orijinalini Haris Alexiou’dan dinlerken kelimeler ne anlama geliyor anlamak bile istemeden, bedenimi araba kullanır ama ruhumu yoldaki sislerle beraber göğe yükselmiş olarak buldum.

(seni içime çektim bir nefeste)

Sonra özüme dündüm. Sezen’den dinledim şarkıyı tekrar tekrar. Tamam, şarkının orijinali çok güzeldi ama.. Bizim dilimizde söylenen hâli.. Bizim ruh hâlimiz.. Bizim aşkımız.. Bizim yangınımız..

(yüreğim tutuklu göğsüm kafeste)

Söyleyin kaçınız ağlamadı bu şarkıyı dinlerken? Kaçınız eski sevgilisinin gözlerini düşünerek bir bardak kırmızı şarapta boğulmadı? Kaçınız lise aşkını yaşamadı bu tınıyla? Hanginiz kemanın nağmeleri eşliğinde sevgilisinin omzuna başını koymadı?

(yanacağız ikimiz de ateşte)

Kim severek ayrıldığı insanı balkonda sigara içerken düşünüp külleri havaya savurmadı? ‘Allah’ım’ dediği her seferinde o acıyı kalbinde hissetmeyen kimdi?

Sadece aşk ile gelmez ki acı. Kim çok yakınından birini kaybettiği için ‘yokluğun da varlığın da yetmiyor’ diye kafasını duvarlara vurmadı?

Kim dumanlı bir hava sahasında bir barda seslendirilirken bu şarkı, masadaki platonik aşkının gözlerinin içine bakıp aşkını itiraf etmek için ölüp bitmedi?

(beni yor hasretinle sevginle yor)

Bana değil kendinize cevap verin. İçinizden sessizce. Kimse duymasın ama herkes bilsin. Herkes bilsin: Bu deli kadın; ki elinden aldatılmışlık hissi yaşamak bile güzel olan; aslında bu hissi yaşamamın, boşuna olduğunu öğretiyor bana onu tekrar dinlediğimde. Yüreğinden taşan sevgisini, bir kadın nasıl yorumsuz, eksiksiz, seyirciye, alkışa, minnete ve karşılığa gerek duymadan sabırla aktarırsa, öyle aktarıyor her bir satırıyla.

(sevgisizlik ayrılıktan daha zor)

Güzel ülkemin son dönem referandum tercihlerinde o veya bu tercihi, MEMLEKETİ KURTAR BUTONU olarak algılayan zihniyetimiz neredeyse tu kaka ilan etti bu bence yeri doldurulamayacak insanı. Ben de kendi adıma kızdım, ama kıyamadım.

Velev ki hepimiz aynı anda bastığımız zaman memleketi kurtaracak bir buton olsaydı elimizde; hakikaten ‘BAŞ’tan savma ve trajikomik bir hareketle o butona basamayanların günahını biz mi çekecektik/ceğiz yıllarca? Hadi yandan, hadi hadi yandan. 

(bırak beni yeter aldattığın yeter bırak beni)

O değil de, kendisine kaybolan yıllarını veren oldu mu acaba?

(yok olmak zamanı şimdi)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s