UFO: ‘ŞU YEŞİLÇAM RUHUNDAN ÇIKIN YA!’ DİYEN TÜRK FİLMİ

UFO (2022) İpek Filiz Yazıcı, Mert Ramazan Demir…

ORTAYA KARIŞIK ADANA KEBAP GİBİ BİR FİLM:

Yönetmenliğini Onur Bilgetay’ın yaptığı 2022 yapımı UFO isimli filmden bahsedeceğim. Dün Netflix’te önüme düşer düşmez izlediğim nadir filmlerden biri. Genelde komik-olmaya çalışan- isimlerle bezenmiş yerli filmleri özellikle ismini burada ve hiçbir yerde zikretmeyeceğim bazı oyuncular yüzünden seyretmeyi tercih etmiyorum. Yine de ani bir kararla izlemeye başladığım yeni Türk filmlerinde şöyle bir durumdan çok mutlu oluyorum. 

Ulusal kanallarda saatler boyu yayınlanan dizilerimizi seyretmediğim için genç oyuncuları da o saçma sapan uzatılmış senaryolarla saçma sapan uzatılmış bakışlarla birbirlerine bakarken görmüyorum.  

İpek Filiz Yazıcı ve Mert Ramazan Demir de daha önce hiç seyretmediğim pırıl pırıl iki gençten ikisi… hal böyle olunca film çekildiği mekanlar, mahalle ağzı konuşmaları, özellikle Ese (Mert Ramazan Demir)’nin evinde terastaki yemeğin neşesi ve kalabalık oyuncu kadrosunun koro içinde solo yapmadan hikâyeyi taşımaları ayrıca güzel. 

Tabii bu noktada yönetmenin becerisi giriyor kadraja. IMDb’de. Onur Bilgetay’ın  Skyfall filminde Sam Mendes’e yardımcı yönetmenlik yaptığını okuyunca şaşırmıyorum. Senarist Meryem Gültabak’ın hızlı akan, neşeli ve yerinde esprilerle seyirciyi (beni) gülmekten kıran senaryosuyla eğlenceli bir film çekmiş Bilgetay.  

Hep yönetmenin adını ezbere biliriz. Ama senaryo Stüdyosu’nda Levent Kazak’tan senaryonun s’sinin ucunu öğrenmeye çalıştığım dönem anladım ki, yönetmen F1 pilotu ise, senarist de F1 co-pilotu. O yılan gibi sağa sola kıvrılan virajlı yollarda co-pilotun sağa şöyle dön sola şöyle dön diye notları olmasa pilot yarışı kazanamaz. Keza senaryo da öyle. 

Zengin kız-fakir oğlan Yeşilçam hikayesini klişelere takılmadan, Adana’nın belki de daha önce filmlerde hiç görünmemiş mekanlarında rap müzikleri eşliğinde fazla arabeske de girmeden anlatıyor bize film. 

—–Spoiler alert—- 

Filmin başrolündeki delikanlının kaburga kırığı yüzünden ölmesi hariç, ki bu ölüm nasıl olacak da zengin kız toplumun bambaşka bir kastından gelen bu yakışıklı delikanlı ile hayatını birleştirecek acaba? Sorumuza cevap oluyor. Ama daha mantıklı bir sebepten, bir bıçaklanma sonucu kan kaybetmekten ölebilirdi. Sevdiği kıza belli etmeden yarasını sarar, yine yarışıp şampiyon olur ve en sonunda yine ölebilirdi. 

Güzel zengin kız, ondan hoşlanan zengin züppe ama asıl sevdiği olan yakışıklı harbi fakir delikanlı hikayesinin sonu mutlu sonla bitmesini istesek de mantığımız ve çocukken izlediğimiz tüm o Yeşilçam filmleri bize bu hikâyeden bir mutlu son çıkmayacağını söyler her defasında. 

Son olarak yardımcı oyuncu dalında gönlümün Oscar’ını alan Kerem Alp Kabul’ün kaza geçiren zengin çocuğun motorunu söküp satmayı teklif ederken söylediği cümleyle kapatayım yazımı: 

“Yahu zengin ama salak belki motorun olmadığını anlamayacak ya! Allah Allah bunlar hep gururdan oluyor! Bak fazla yapıyorsunuz! Şu Yeşilçam ruhundan çıkın ya!” 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s