SAYGISIZLIĞIN TEPEDEN İNDİĞİ BİR ÜLKEDE YELDEĞİRMENLERİNE SAVAŞ AÇMAK 

Dizinin künyesi: SAYGI 

Başroller: Nejat İşler, Boran Kuzum, Miray Daner, Erkan Can

Sezon: 1, 2020, 8 bölüm, Sezon 2, 2021, 8 bölüm 

Senarist: Ercan Mehmet Erdem 

Yönetmen: Ali Taner Baltacı (2020), Ender Mihlar (2021) 

Yayınlandığı platform: BluTV 

IMDb puanı: 7.9 

İnsana (bakın kadına demiyorum insana), fikirlerine, özgürlüğüne, arzularına, isteklerine saygı duyulmayan bir toplumda kime savaş açabilirsiniz ki? Bu saygısızlığın, en tepeden kendi dini inancını ve ırkını başkalarınınkinden üstün gören bir zihniyetten zehirli bir atık gibi tüm toplumun suyuna havasına karıştığı bir iklimde yaşıyorsanız hele? Adalet arayışı, elinde çatal bir dalla kırlarda su arayan çocukların saf ve komik arayışından daha komik ve saçma bir hale geldiyse bir de? Ne yapabilirsiniz? 

Dizide Nejat İşler, Ercüment Çözer rolünde, Bruce Wayne’in malikanesine benzer sırlarla dolu bir yerde yaşayan zengin ve intikamcı bir adamı canlandırıyor. Erkan Can içinse malikanenin bir nevi Alfred Pennywoth’ü diyebiliriz. Benziyor ama bizden.  

Dizide genç bir kadın ve genç bir erkek, ailelerinin ördüğü kozalarından çıkmayı başardıkları zaman kelebek olup uçabileceklerini sanıyorlar. Ama eli bıçaklı ya da silahlı birer intikam kelebeği olacaklarından haberleri yok henüz. 

Natural Born Killers’a benzer şekilde suç işlemeye başlıyorlar. Asıl amaçları kin ve nefretle beslenen bir toplumda, işlediği suçlardan ceza almadıkları gibi bu suçlar yanlarına kâr kalanları birer birer bulup tabiri caizse tepelemek. O noktada Nejat İşler bu gençleri keşfediyor. Gerisini bluTV’den izleyebilirsiniz. 

Her elinde güç olan adaleti sağlayabilir mi? Adalet haklıdan yana mıdır güçlüden yana mıdır? Kendisine yapılan saygısızlığa, haksızlığa karşı her kişi kendisi ceza vermeye kalksa bu dünyanın hali n’icolur? Ama adaleti sağlaması beklenen kurumlar, el freni çekilmiş Doğan SLX gibi birinci vitesten ikinci vitese bile geçemeden durduğu yede ancak ses çıkarıp ortalığı tozu dumana boğmaktan ve bir işe yaramadığının üzerini örtmeye çalışmaktan başka bir işe yaramıyorlarsa? Ne yapmalı? 

Sizi bütün bu sorularla ve bu sorulara verilecek cevapların vicdanî muhasebesiyle baş başa bırakacak olan dizi bu. 

İzlerseniz anlarsınız. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s