FAİLİ MEÇHUL CİNAYETİN MEŞHUR FAİLİ 

Dizinin künyesi: The Unlikely Murderer 

Başroller: Robert Gustafsson, Eva Melander, Cilla Thorell 

Sezon 1: 5 bölüm (2021) 

Yazar-Yönetmen: Wilhelm Behrman, Thomas Pattersson, Niklas Rockström 

Uyarlandığı kitap: Den osannolika mördaren – Skandiamannen och p Olof Palme –Beklenmedik Katil- Skandiaman ve Olof Palme Cinayeti, Thomas Pattersson, 2018. 

IMDb puanı: 7.2 

Dizinin yayınlandığı platform: Netflix

28 Şubat 1986’da saat 23.21’de İsveç’in başkenti Stokholm’de patlayan silah sesleriyle başlayan dizi aslında tarihte aydınlanmadan kalmış faili meçhul cinayetlerden birini aydınlatmaya çalışıyor. Bu silah sesleri dönemin İsveç Başbakanı Olof Palme’yi öldüren tabancanın sesleridir. Korumaları olmadan karısıyla beraber sinema çıkışı öldürülen başbakanın cinayeti, 10 Haziran 2020 yılında yapılan resmi devlet açıklamasına kadar yani tam 34 yıl 3 ay 10 gün boyunca çözülmemiş olarak kalmıştır.  

Polisin en sonunda fail ilan ettiği kişi Stig Engström, Olof Palme suikastının olay yerindeki görgü tanıklarından biridir. Engström, kişisel olarak ilgi çekme arzusuyla hareket eder ve suçlu olarak gizlenmek yerine görgü tanığı olarak gazetelerin sayfalarına çıkarak tarihteki yerini alır. Meçhul failin meşhurluğu buradan gelmektedir. 

Olof Palme 1969’dan 1976’ya ve sonrasında 1982’den, suikasta uğradığı 1986’ya kadar başbakanlık yapmış İsveç sosyal Demokrat Partisi lideridir

Medeni ülkeler dediğimizde ilk aklımıza gelen İskandinav ülkelerinde bile polis teşkilatının ihmaller, gözden kaçırmalar ve yanlış anlamalar sonucu, üstelik ülkenin başbakanının cinayetini yıllarca çözüme kavuşturamamış olduğuna şahit olmak açısından izlenmesi gereken bir mini dizi. Gazeteci Thomas Pattersson’un suikasttan 32 yıl sonra yazılmış kitabından uyarlanmış olması da diziyi ayrıca ilginç kılıyor. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s