29 Haziran 2011 günü Hacettepe Erişkin Hastanesi göz polikliniğinde muayene olan hastalarınızdan Ayşe Yanık, Dr. Burcu Hanım’ın ricası üzerine glokom testine katılmıştır. Test için gözüne damlatılan damlanın akabinde 2 gün içinde gözünde yanma, kaşıntı ve akıntı başgöstermiştir. Gözleri kan çanağı şeklinde tekrar polikliniğe gittiğinde ‘Bu herkeste olabilen bir şey, neden büyütüyorsunuz ki?’ cevabıyla karşılaşmıştır. Bu arada eşi Hasan Yanık önceki yıllarda birlikte çalıştıkları Sayın Prof. Dr. Bora Eldem ile görüşmek istemiş ve ‘Siz kendisiyle görüşemezsiniz’ şeklinde red cevabı almıştır.

Daha sonra 29 Mayıs Tıp Merkezi’nde Dr. Mefkure Yalçıner’e muayene olan Ayşe Yanık aldığı ilaç tedavisiyle iyileşme yaşarken ilk olaydan on beş gün sonra eşi Hasan Yanık da sağ gözünde aynı problemi yaşamaya başlamıştır. Anamur Devlet Hastanesi acilinden ilaç tedavisi edinen Hasan Yanık’ın tedavisi hala devam etmektedir.

İsmi büyük ama sanırım kendi küçülmekte olan Hacettepe; iki kişiyi direkt, ailelerini indirekt olarak etkileyen böyle bir yanlışlığa/salgın hastalığa ev sahipliği yapıyorken sessiz kalmamız mümkün değildi.

Türkiye’de hakkını aramaya çalışmanın, yargının yansız olduğuna inanmadığımızdan dolayı imkansız olduğunu biliyoruz. O yüzden reforme edilirken deforme edilmiş bu sağlık sistemine yıllarını vermiş bu insanların mağduriyetlerini, yine yıllarını verdikleri bu kurumun kendisine şikayet etmeyi bir görev bildik.

Gereğinin yapılmasını saygılarımızla arz ediyoruz.

Hacettepe emeklisi Annem Ayşe Yanık ve Babam Hasan Yanık adına eski Hacettepe çalışanı Ecz. Tuğba Turan.