SILO: DIŞARI ÇIKMANIN ÖLÜM CEZASI OLDUĞU BİR HAPİSHANE 

Apple TV+ dizisi Silo, 5 Mayıs'ta başlıyor. | 22dakika.org

İnsanlara zorla dayatılan tüm büyük güçlerin, söylenmesinin şirk koşma veya günah olduğu iddia edilen ölümcül bir cümlesi vardır. Örneğin Nazilerinki “Ben Almanların Yahudiler ve diğer ötekileştirilenlerle eşit yaratıldığına inanıyorum” olabilir. Planet of the Apes (1968, Franklin J. Schaffner) filminde Yasak Bölge için kurulan şu cümle vardır: “Yalnız bir dönek Yasak Bölge’ye gitmek isteyebilir.”

Çünkü yasak bölgede bir zamanlar insan ırkının maymun ırkından üstün olduğunu ispat edecek buluntular vardır ve maymunlar şehrini idare eden meclis üyesi orangutanlar bunun bilinmesini istemezler. Hatta bir duruşma sırasında kendilerine gerçekleri anlatmaya çalışan Dr. Zira’nın karşısında 3 maymunu (görmedim, duymadım, söylemedim) oynayarak görsel olarak da sabit fikirliliklerini deşifre ederler. 

*** 

Dizinin künyesi: Silo 

Başroller: Rebecca Ferguson, Avi Nash, Tim Robbins 

Sezon: 1 sezon, 10 bölüm, 2023    

Dizi yazarları: Graham Yost 

Uyarlandığı kitap: Hugh Howey – Wool serisi. (Wool, Shift, Dust) 

Yayınlandığı platform: Apple TV+ 

IMDb puanı: 8.3 

*** 

Silo dizisinde dünya üzerindeki dev bir siloya nesillerdir hapsolmuş şekilde yaşayan 10.000 insanın hikayesi anlatılıyor. İçeridekilere, dışarıdaki dünyanın -sebebi belirtilmeden- yaşanılamayacak hale geldiği öğretilmiş. Ve güneşsiz, neredeyse bitkisiz ve topraksız, kırlarda koşup oynamadan, derede veya denizde yıkanamadan, yağmuru çamuru bilmeden bu siloda hayatta kalabildikleri için şükretmeleri gerektiği öğretilmiş. Çünkü dışarı çıkanın yaşayamadığını gösteren kocaman pencereleri olan bir yemekhaneleri var. Günah cümle ise ölüm cezası gibi bir şey: 

I WANNA GO OUT- Dışarı çıkmak istiyorum. 

Bunu diyen kişi (güya) dışarı ortamına dayanıklı giysiler giydirilip yönetim ve asayiş güçleri tarafından özel bir kapı aracılığıyla dış dünyaya gönderiliyor ve sonrasını herkes o büyük pencereden izliyor. 

Başroldeki Rebecca Ferguson’u Mission Impossible: Rogue Nation (2015, Christopher McQuarrie)’daki opera sahnesinde giydiği sarı saten elbisesiyle hatırlayanlarınız olacaktır. Tim Robbins ise Shawshank Redemption (1994, Frank Darabont) filmiyle gönüllerimize taht kurduktan sonra Castle Rock ve Here and Now gibi dizilerde tahtını sağlamlaştırmaya devam ediyor.

Silo afişinde şu motto ile izleyicileri karşılıyor: 

THE TRUTH WILL SURFACE – Gerçek su yüzüne çıkacaktır. 

4 Mayıs 2023’te başlayarak haftada bir yayınlanan dizinin ilk sezonu için 10 bölüm belirlendiğini ve şu ana kadar 4 bölüm yayınlandığını belirtmeden geçmeyelim. 

Heyecanla su yüzüne çıkacak olan gerçeği bekliyoruz. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s