THE UNDOING: ASIL KATİL KİM?

Dizinin künyesi: The Undoing 

Buy Undoing, The: Limited Series DVD Online in Turkey. B08MHMP489

Başroller: Nicole Kidman, Hugh Grant, Noah Jupe 

Sezon: (miniseries) 6 bölüm, 2020 

Kitap: You Should Have Known, 2014 

Yazarı: Jean Hanff Korelitz 

TV dizisine uyarlayan: David E. Kelly 

Yayınlandığı platform: (Dünyada) HBOMAX (Türkiye’de) beIN CONNECT 

Ödüller: 2 Primetime Emmy ödülü adaylığı, 2 ödül toplam 36 adaylık 

IMDb puanı: 7.4 

Nicole Kidman’lı dizi olur mu derken bu dizide işin içine bir de Hugh Grant giriyor. Hugh Grant ve Nicole Kidman’ı hiçbir filmde bir arada görmedim diye düşünüyorum. Hani tarzları da pek uymaz sanki bir de bakıyorum ki Londra’ya gelen sevimli bir ayının animasyon hikayesi olan Paddington  (2014)’da Nicole Kidman Paddington (2017)’de Hugh Grant oynamış. Orada bile kesişememişler yani! 

İyi aktör ve aktrisler yaş aldıkça (yaşlandıkça demiyorum) güzel ve yakışıklı klişelerini geride bırakıp oyunculuklarını konuşturuyorlar. Leonardo DiCaprio’ya bakın. Onca iyi film yaptı ama en çirkin halinin olduğu filmle ödül aldı.  

undefined

Jean Hanff Korelitz’in romanında uyarlanan bu dizide, Kidman ve Grant de tek çocuklu bir aileyi canlandırıyorlar. Görünüşte her şeyleri var. Mutluluk akıyor paçalarından. Aman siz siz olun, bir dizi/filmde paçalarından mutluluk akıyorsa tetikte bekleyin. Çünkü o parlak güneşin ardından gökyüzünü kaplayacak kara bulutlar hemen sırada beklemektedirler. 

Şöyle bir ipucu verebilirim. Bu bir whodunnit hikayesi. Bir cinayet ve onun katilini arıyoruz. Hikâyeyi farklı kılan yine ailedeki fertlerin kendi iç dünyalarını bize açmaları. Onlar gel-gitlerini canlandırırken o gel-gitlerin ekran başında oturan insanın bile ruhunda sıkıntılar yaratabilmesi. “Ya bu benim başıma gelseydi ya Rabbim ne ederdim ben!” şeklinde telaşlandırabilmesi. Yoksa bir cinayet, bir-iki polis, olay yeri inceleme, kamera kayıtları, olay yerinde en son görülen kişinin zanlı duruma düşmesi, katil zanlısının ben o kişiyi tanımıyordum filan demesi ama sonra bunun yalan çıkması vs her hikâyede görebileceğimiz klişeler.

Adalet acımaz, sonunda o kişi tutuklanır. Ve geriye 6 bölümlük diziden şu kısacık soru kalır: Asıl katil kim? 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s