ZEROZEROZERO: AMERİKA-MEKSİKA-İTALYA TOZ ÜÇGENİNDE GEÇEN MÜTHİŞ DİZİ

Dizinin künyesi: Zerozerozero  

Başroller: Andrea Riseborough, Dane DeHaan, Manuel Contreras, Gabriel Byrne 

Sezon: 2019-2020, 1 sezon, 8 bölüm  

Yönetmen: Janus Metz, Pablo Trapero, Stefano Sollima 

Yayınlandığı platform: Türkiye’de blutv 

IMDb puanı: 8.2 

İtalya-Meksika-Amerika üçgeninde geçen bir uyuşturucu sevkiyatı hikayesi. Birbirini satmaya her an hazır ve hatta satan adamlar. Aile içinde bile liderlik savaşı. Hem de en kanlısından. Dizi muhtemelen yaralanıp yere düşmüş bir adamın görüntüleriyle başlayıp emekli İtalyan mafya babasının Don Minu’nun sığınağından çıkışını resmederken şu cümlelerle açılıyor. 

“Aşka inanır mısın? Aşk biter. Kalbine inanır mısın? Kalbin durur. Ne aşk ne de kalp mi? ‘Kuku’ya mı inanıyorsun? Kuku bile bir süre sonra kurur. Karına mı inanıyorsun? Paran biter bitmez onu ihmal ettiğini söyler. Çocuklarına mı inanıyorsun? Para vermeyi bırakır bırakmaz onları sevmediğini söylerler. Annene mi inanıyorsun? Ona bakmazsan nankör bir çocuk olduğunu söyler. Şimdi beni iyi dinle. Verecek hiçbir şeyin yoksa ne olur? Hiçbir şeyin kalmamışsa? Artık işe yaramazsan? 

Dizide yasadışı ticaretin Amerika kolundaki aile babasını oynayan Gabriel Byrne’ı Usual suspects (1995)’teki Keaton rolünden hatırlıyoruz.  

Dizinin bazı sahneleri bana, The Godfather (1972)’deki yatağa konan at kafası sahnesini hatırlattı. İtalyanlar aradan 50 yıl geçmiş olsa da yöntemleri acımazıslıkları ve para kazanma hırslarıyla insanı hiç şaşırtmıyorlar. Tabii aile içi kavgaları ayyuka çıkıyor yeni hikayelerde. ‘Omerta’ya uymak geçtiğimiz milenyumda kalmış gibi görünse de uymayanları ne gibi cezaların beklediğini izleyerek görmenizi tavsiye ederim. 

Ayrıca Amerikan ailesinin kızı ve oğlu rolündeki Andrea Riseborough ve Dane DeHaan’a dikkat çekmek isterim. DeHaan’ı The Amazing Spider Man 2(2014)’teki Green Goblin/Harry Osborn rolünden hatırlayanlarınız olabilir. 

Bu arada IMDb’nin Trivia köşesinden edindiğim bilgiye göre Zerozerozero ismi yani ‘sıfırsıfırsıfır’ rakamları İtalyan un sektörüne ait bir numaralandırma sisteminden geliyormuş. Şöyle ki; 

00 – mayasız hamur ve taze makarna, pastacılık kremaları ve soslar için (en saf un) 

0 – mayalı hamurlar için 

1 – ekmek için 

2 – ekmek için 

000 – en saf undan daha saf yani saf kokain.  

İyi seyirler. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s