TOZLU HİKAYELER: iPAD’İN DOĞUM GÜNÜ

wp_iphone

29 Ocak 2010 tarihli yazımda Steve Jobs’tan bahsetmişim… 5 Ekim 2011’de vefat etmiş… Kendi gitmiş telefonları, tabletleri, bilgisayarları kalmış…

Bilişim devi Apple, haftalardır merakla beklenen dizüstü bilgisayarlarla iPhone arasındaki bir ‘üçüncü tür’ olarak nitelenen iPad adlı yeni tablet bilgisayarını tanıtmış. Gazetede bir baktım benim  telefonun “gigantism”e (dev hastalığı) yakalanmış babası mı desem dedesi mi desem öle bir şeyin resmi. N’oluyoruz dememe kalmadan meğer iPad’miş bunun adı. E vatana millete hayırlı olsun. Gazeteler kitaplar falan okunacakmış. Kağıttan tasarruf. Okumayan milletime okuma alışkanlığı kazandırır inşallah!

Büyük bir iPhone’u andıran cihazın tanıtımı, Apple’ın Yönetim Kurulu Başkanı Steve Jobs tarafından San Francisco’da gerçekleştirilmiş.

Yine tek tuşu varmış. Merak ettim pili de dahili mi? Kilitlenince ya da takılınca ne yapılacak? Sık sorulan sorular ne kadar sıklıkla sorulacak? Nerede buna cevap verecek bir yetkili ha nerede!?

Dokunmatik ekranlı yeni cihaz, bilgisayar ve akıllı telefon arası çok fonksiyonlu tablet bilgisayarı olarak pazara sunulacak. Jobs, 10 saatlik pil ömrü olduğunu vurguladığı yeni cihazın dizüstü bilgisayarlarla iPhone arasındaki bir ‘üçüncü tür’ olduğunu söyledi. 2007’de çıkardıkları iPhone’dan bu yana en büyük yenilik olduğunu ve mart sonundan itibaren satışa çıkarmayı planladıklarını açıkladı. Jobs, “Bu cihazın yaptığı şeyler olağanüstü. Şu ana kadar yaşadığınız en iyi internet deneyimini sunuyor.” diye konuştu. Büyük bir iPhone’u andıran cihaz, film izlemek, fotoğraf kaydetmek ve internette gezmek için kullanılabiliyor. 9,7 inçlik (yaklaşık 25 santimetre) dokunmatik bir ekrana sahip olan iPad, ürünün farklı hafızalarda ve Wi-Fi ile 3G bağlantılarına sahip olmak üzere farklı versiyonları bulunuyor. Tanıtımından önce ne gibi özelliklere sahip olduğu sır gibi saklanan iPad’ın, “devrim yapabilecek nitelikte” olduğu belirtiliyor.

Hani geleceği gösteren filmlerde insanlar havada giden toplu taşım sistemlerinde şeffaf bir şey tutarlar ellerinde, gazete haberleri olur ama sürekli değişir. Minority Report’da vardı öyle bir görüntü sanırım. İşte iPad bunun atası! Biraz incelecek. şeffaflaşacak. Katlanabilir hale gelecek. İlerde iSelpak falan gibi burnunu sil at modelleri bile çıkabilir mazallah!

Apple, bazı gazeteler ve yayın evleriyle kitap ve gazetelerin bu yeni ürünle okunabilmesi için görüşmeler yapmıştı. Şirketin, bazı televizyon programları ve filmlerin de yeni cihazla izlenebilmesi için yayıncılarla ortaklık arayışında olduğu kaydediliyor. Apple’ın bu yıl bu cihazdan on binlerce satabileceği ve yıllık bir milyar doları aşan yeni bir pazar oluşturabileceği tahmin ediliyor.

ABD’deki satış fiyatı, tipine göre, Apple’ın MP3 ve MP4 çalarlar ve bilgisayarları arasında yer alan 499 ila 829 dolar olacak yeni cihaz, satışlarını etkileyebileceği elektronik kitapların iki katı fiyata sahip bulunuyor. Eh korsanda neredeyse bedava olan kitapları alıp okumayan yeni nesil bayılın bakalım dolarları. Ya da babalarınız bayılsın ne diyeyim.

Apple’ın patronu ayrıca, birçok büyük yayıncının desteğiyle oluşturulan yeni dijital kütüphane “iBookstore”a erişim imkânı sağlayan “iBooks” adlı uygulamayı da tanıtmış. İyi yapmış.

iPhone’u taşıyamıyorduk. iPad’i neremize sığdıracağız acaba??

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s