TOZLU HİKAYELER: BOZKIRDA DENİZ KABUĞU’NU SEYREDEMEDİM

186711

Yönetmen Ahmet Uluçay’ın 30 Kasım 2009 günü vefatından bir gün sonra yazılmıştır…

Yazdıkları yazılarda kalemlerini kamera gibi kullanan yazarlar okudum. Kaleminin gittiği yere sizi de götüren, yazdıklarını gözlerinize resmederken, insanların seslerini hani burnunuzu yaklaştırsanız neredeyse kokularını duyabileceğiniz yazarlar okudum.

Kitap yazarken özel efektlerden faydalanamaz bir yazar. Türlü Hollywood hilelerine başvurarak, bilgisayar animasyonlarını görüntü akışı içine yerleştirerek kocaman ordular, sınırsız siber şehirler, günümüz şehirlerinin beş yüzyıl öncesi hallerini yaratamaz. Tek bir özel efekt hakkı vardır: kelimelerinin dizilişi.

Çektikleri filmlerle dünyayı peşlerinden sürükleyen yönetmenler seyrettim. Büyük katliamları, soykırımları, faciaları anlatmak için çok para harcadıktan sonra ödüllerini bu katliamlarda soykırımlarda facialarda ölenlere ithaf etmekten de geri kalmayan yönetmenler seyrettim. Ya da hayal gücünün derinliklerinde ne canlandırıyorsa onu, insanoğlunun her geçen gün kötüye giden geleceğiyle yaftalayarak bize görsel, düşünsel, sessel, efektsel uçarı ve akıl almaz bir şölen sunan yönetmenler seyrettim.

Hep bu elbisesiz insanları ya da insansız elbiseleri anlatanların yanı sıra, bir elbise dikip içindeki insanın insan olmasını sağlayabilen birilerini de seyrettim. Kamerasını hayata çeviren ama hayatı değiştirmeden, daraltmadan, bozmadan ama hayata karşı şüphe duyarak, onu merak ederek, ona haykırarak hayatı anlatan birilerini de seyrettim.

Bozkırda Deniz Kabuğu‘nu seyredemedim ama. Bundan beş yıl önce ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak‘ adlı ilk ve şimdi artık bugün ‘son’ olmuş filmini çeken Ahmet Uluçay, beyin tümörüyle yıllarca mücadele ettikten sonra zatürreden tedavi gördüğü Çapa Tıp Fakültesi’nde dün vefat etti.

Henüz doğmamış olan filmini yetim bıraktı, doğmuş büyümüş filmini de bize hediye.

Biliyorum, bizde babası doğmadan ölmüş yetimi sahipsiz bırakmazlar. İsmi bile konmuş bu eserin tamamlandığı günü sabırsızlıkla bekleyeceğim.

Not: Vefatının üzerinden 9 yıl geçmiş olmasına rağmen ‘Bozkırda Deniz Kabuğu’ filminin tamamlanmış halini bir türlü  bulamadım. Bu da benim ayıbım olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s