KÖRLER MEMLEKETİNDE ŞAŞILAR PADİŞAH OLUR

Bu memlekette birilerinin bir şeyi görmesi için bazılarının kör olması gerekiyor anlaşılan.

Son bir kaç senedir büyük şehirlerdeki özel göz hastanelerinin ta en küçük kasabalara kadar gelip insanları göz taramasından geçirdiğini biliyoruz. Karabük’ten kaldırılan ve halkı ücretsiz götürüp getiren otobüslerle, hastaların, Ankara Sincan’da bulunan bir göz hastanesine taşındıklarını biliyorum. Aynı göz hastanesine Sincan’da yaşayan amcamın gidip bir operasyon gördüğünü ve gözünün artık işlevini yapmadığını haber aldım.

Yine aynı göz hastanesine Eflani’den giden yaşlı bir teyze de gözüne yapılan müdahaleden sonra rahatsızlık duyduğunu ve eskisinden daha kötü olduğunu belirtmişti. Tabii ki tüm bunlar Afyonkarahisar’da toplu halde gözlerini kaybeden vatandaşlar kadar ses getirecek olaylar değildi.

Bir ay kadar önce de İstanbul’da bulunan bir göz hastanesinin gezici tarama merkezi haline getirdiği bir otobüs Eflani’ye konuşlandı. Rahatsızlık tespit ettikleri vatandaşları buradan İstanbul’a ücretsiz taşıyıp vatandaşın deyimi ile beş kuruş para da harcatmadan ameliyat edip tekrar yolladılar memleketlerine.

Şimdi sormak istediğim, bu hastanelerin birden bire çok iyi niyetli olarak memleketimin görme oranının üzerine eğildiklerini ve göz taramasından geçmemiş hasta kalmasın şeklinde bir kampanya ile herkesi taramadan geçirdiklerini varsayalım. Her hastane kendi çevre il, ilçe, ya da mahallelerinde faaliyet göstermeli bence, bunda haksız mıyım?

Neden gelip Anadolu’nun sahipsiz gibi görünen ücra sanılan kasabalarında vatandaşa iyilik yapıyormuş kisvesi altında özellikle de belli bir yaş üzeri hastaları Allah rızası(!) için ameliyat etmekte bu kadar istekliler? Sonuçları ne olursa olsun bu sahipsiz insanların sesi çıkmaz ve biz de ne kadar çok ameliyat yaparsak SGK’dan o kadar tatlı ödememizi alırız diye mi acaba?

‘Bu şekilde tarama yapmak bir tıp merkezinin haddine değil’ diyen Sayın Sağlık Bakanı olaylar körlükle neticelendiği zaman mı farkına vardınız acaba memleketimde dönen bu göz hastaneleri yolsuzluğunun?

Yolda hasta taşırken mobese kameralarından plakası tespit edilen bir ambulans sadece hacizli olduğu için trafik ekipleri tarafından dudurulabiliyor da; ÜZERİNE GÖZ HASTANELERİNİN DEV ÇIKARTMALARI GİYDİRİLMİŞ KOCAMAN OTOBÜSLER SAĞDA SOLDA FİNK ATARKEN HİÇ KİMSENİN DİKKATİNİ ÇEKMİYOR MU ACABA??

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s