Koronavirüs yüzünden sokağa çıkma yasaklarıyla boğuşan Tilda, bütün gün sabahtan akşama kadar Avengers filmlerini izledi. Sonunda kendini aklına gelen o soruya cevap ararken buldu.

Tek dünya, tek din, tek devlet, tek para gibi komplo teorileri havada uçuşurken ya dünyayı gerçekten Thanos gibi bir kötülük yönetseydi ne olurdu acaba?

İyi de bu Thanos da kimdi?

***

Dünyada organize suç ve kötülük çoğaldığı zaman insanlar bir kahramana ihtiyaç duyarlar. Bu kahraman dua edilip iyilik istedikleri kişi de olabilir, farklı dinlerde farklı isimlerle de anılabilir.

Eğer bir çizgi roman evreninde iseniz çok kudretli bir kötü adamınız olması lazımdır ki hayalinizde yaşattığınız kahramanın o kötü insanı yenmesi de o kadar görkemli olsun.

Çocuklar ve dahi büyükler için yaratılmış ve yıllardır zihnimizi çizgi romanıyla, filmleriyle, dizileriyle meşgul ve mutlu etmeyi başaran kahramanlar ise çok çeşitli olabilir. Örneğin özel bir örümcek tarafından ısırılınca örümceğin müthiş güçlü ağına sahip olarak oradan oraya kendini fırlatma yeteneğiyle kötülerle savaşan bir Spider-Man ortaya çıkar. Çok zeki ve zengin bir bilim insanı bir mağarada rehin tutulurken kendine oradaki metal kalıntılardan çok güçlü mekanik bir zırh yapar ve adı Iron Man olabilir. Başka bir gezegenden gelen ama kökeni Norveç mitolojisine dayanan ultra güçlü çekici ile yeri göğü titreten yarı-tanrı Thor karşımıza çıkabilir. Minnacık bir karınca kadar küçülebildiği için gücünü bundan alan Ant-Man üzerine basıp biz onu çiğnemedikçe kahramanlık yapabilir. Bir deney yaparken Gama ışınlarına aşırı maruz kalmış bir bilim insanı çok güçlü yeşil bir deve dönüşerek Hulk adını alır ve önüne çıkan herkesi yere serebilir. 2. Dünya Savaşı’nda damarlarına süper asker serumu isminde özel bir sıvı enjekte edilen cılız bir genç Captain America isminde dünyanın en güçlü metali olan vibranyumdan yapılmış kalkanı ile süper bir askere dönüşebilir.

Bunlar ve daha birçok kahramanı o müthiş hayal güçlerini kullanarak, yazar ve çizer ortaklarıyla beraber hayatımıza katmış Stan Lee beyefendi sayesinde bu kahramanlar milyonlarca çizgi roman kitabı, onlarca film ve dizide başrol oynayabildiler.

Ya bütün bu kahramanların bir araya gelip baş etmesi gereken büyük bir kötülük ortaya çıkarsa? Bu kahramanlar tüm egolarını bir kenara bırakıp Avengers -kötülük yapan kişileri cezalandıranlar- ismi altında bir araya gelerek bu tek ve büyük kötülükle savaşabilirler mi?

Thor gibi başka gezegenden gelen yarı-Tanrı da olsa, zengin akıllı bilim adamı da olsa dünyanın ve hatta evrenin iyiliği için çalışan bu süper kahramanlar tahmin edileceği gibi bir arada bulunmaları zor kimyasal maddeler gibidirler. Çünkü egoları zırhlarından daha büyüktür.

***

Gelgelelim kötülük timsali, Thanos’a… Marvel evreninde bulunan altı sonsuzluk taşını bulup elde etmeye ve bu taşların vereceği güç sayesinde evreni –kendine göre- dengelemeye kendini adamış, bu manada iyi niyetli gibi görünen ama kötü bir adam olan Thanos’a. Adam derken bildiğimiz insan değil tabii ki. Thanos, hem insanüstü boyutlarda hem de insanüstü güçlü bir yaratık. Çeşitli gezegenlerde çeşitli koruyucular tarafından yüzyıllardır saklanan sonsuzluk taşlarını elde ettikten sonra yapmak istediği tek şey, taşları yerleştirdiği eldiveni ile parmaklarını bir kere şıklatarak tüm evrendeki tüm canlı nüfusun yarısını yok etmektir. Tüm bu çılgınlıklarının sebebinin aşk olduğunu bilmemiz içimizi rahatlatmıyor elbet. Çünkü Thanos bu ölümleri aşık olduğu kadın olan Death- Ölüm’e ithafen yapıyor. Çünkü Death, evrendeki yaşamın ölüme fazla geldiğini düşünmektedir. Ne kadar ölümcül bir aşk değil mi?

Ama böyle korkunç bir kararı verecek kişinin kendisi olduğu fikrine nasıl kapıldı ki bu kibirli Thanos? Gerçi Thanos kadar güçlü, onun gibi insanüstü iri olmayan hatta gözle bile görülemeyecek kadar minik olan koronavirüs, bir parmak şıklatma ile evrenin yarısına değil ama insan ırkına epey bir zarar verdi ve vermeye devam ediyor.

Bu zarar verebilme kararı Thanos gibi tek bir kötü kişi veya korona gibi tek bir virüsün elinde olmalı mı?

***

Thanos’un bunu neden yaptığını çeşitli yollardan sorgulayabiliriz ama tek bir net cevap alabiliriz: çünkü yapabiliyor! Çünkü o gücüne güç katacak olan sonsuzluk taşlarını gezegenden gezegene giderek zorla şerle, hatta yaşayanları öldürmek pahasına ele geçirebilecek güce ve zekâya sahip.

Thanos dünyayı kötücül uzay ordusu ile neredeyse istila edecekken ona karşı savaşan Avengers üyeleri, bu koca suratlı adamın sonsuzluk taşlarını misket oynayan yaramaz çocuklar gibi toplamaya başladığını öğrenince haklı olarak korkuyorlar. Güçlerini birleştirmeleri ve evrendeki canlıların yarısını şımarık bir kötü adamın el şıklatımıyla yok olmaktan kurtarmaları lazım. Ama nasıl?

***

Thanos’un o gezegen senin bu gezegen benim aradığı ve teker teker bulduğu taşlara bir göz atalım:

Uzay taşı (mavi), uzay üzerinde güç sağlıyor. Taşı bulunduran herkes evrende istediği yere gidebilmek için portal açabiliyor.

Gerçeklik taşı (kırmızı), gerçeği eğip bükebiliyor. Yani değiştiriyor.

Güç taşı (mor), içindeki enerjiyi kullanıcısına sunuyor. Fakat bu enerji gezegen patlatabilecek türden bir enerji.

Zihin taşı (sarı), kullanıcının diğerlerinin zihnini kontrol etmesini sağlıyor.

Zaman taşı (yeşil), zamanda ileri veya geri yolculuk yapmaya yarıyor.

Ruh taşı (turuncu), yaşayan ve ölü ruhları kontrol edebiliyor.

Peki bunca güç, bunca dizgin tek kişinin elinde toplanırsa ne olur?

***[[Burada hikayeye müdahale edip yedinci sonsuzluk taşının da var olduğu bilgisini vermek zorundayız. Her şeyin yedincisi mevcut olduğu için (yedi uyurlar, yedi ölümcül günah, yerin yedi kat dibi, göğün yedi kat üstü vs.) sonsuzluk taşının da yedincisi olmasaydı ayıp olurdu muhtemelen.

Yedinci sonsuzluk taşı Ego Taşı ismini taşımakta. Bu sonsuzluk taşları evrenin de oluşmasını sağlayan Big Bang -Büyük Patlama sırasında ortaya çıkmışlar. Marvel Çizgi-romanlarında belirtilen bu yedi sonsuzluk taşı Nemesis-İntikam isimli her şeye kadir bir yaratık tarafından saklanmakta imiş. Bu Nemesis kendi varlığından sıkılınca kendini patlatarak altı sonsuzluk taşını meydana getirmiş. Yedinci taş ise Nemesis’in bilincini taşımakta imiş.

Ego taşının gücü tam anlamıyla açıklanmamış da olsa çok güçlü olduğu ve Sersi isminde eski bir Avenger tarafından saklandığı yazılıp çizilmiş. Ego taşı diğer altı taş ile bir araya geldiğinde Nemesis yeniden doğacakmış.]]

***

Evrende ya da küçük düşünecek olursak dünyada ya da daha küçük düşünelim bir ülkedeki tüm güçleri Thanos gibi düşünen birinin eline verebilir miyiz? O kimdir ki bir parmak şıklatması ile yaşayan tüm canlıların yarısının ölmesini sağlayarak evren/dünya/ülkedeki dengeyi sağlamak istesin? Ve bu işi sırf de Death-Ölüm denen sevdiceğine yaranmak için yapsın? Komik değil mi?

***

Bir ülkeyi bile yönetirken kuvvetler ayrılığı diye bir durum söz konusudur. Yasama yani kanun koyucu, yürütme yani kanunları uygulayıcı ve yargı yani bu kanunlara uyulmadığı zaman ceza verici birimler birbirinden bağımsız ve birbirini denetleyebilecek şekilde teşkilatlandırılmalıdır.

Bütün ipler birinin elinde olursa o kişi ne kadar adaletli kararlar verebilir ki? Aynı anda yönetici, aynı anda mimar, aynı anda bilim insanı, aynı anda hukukçu, aynı anda belediyeci, aynı anda doktor ve aynı anda inşaat mühendisi olabilir mi tek bir insan?

***

Gerçeklik taşını eline alıp ülkedeki (acı) gerçekleri elinde tuttuğu yüzlerce sosyal, basılı ve görsel medya organı ile manipüle edip, sanal bir ‘Her şey çok güzel olacak!’ algısı yaratırsa ne olur mesela? Her şeyin iyiye gittiği hep iyi olduğu için herkesin onlara düşman kesildiği ve ülkede yaşayanların da kendilerinden farklı herkese düşman kesilmesini öğütleyen birleştirici değil ayırıcı, iyileştirici değil yaralayıcı ve ‘Bizden başka büyük yok!’ naraları ile dayatılan yalan bir gerçeklik?

Zaman taşını kullanıp, eskiden buralarda hastane, yol, otobüs, ambulans, uçak, ekmek, un, şeker, benzin ve yağ bile yoktu hepsini biz getirdik bu memlekete diye zamanda birden onlarca yıl ileriye gitmişiz gibi algımızla oynarsa?

Ruh taşının gücünü kullanarak yaşayana da ölülere de sandıklarda lehine oy kullandırırsa? Sırf ‘Size ben bakıyorum benim sayemde aç kalmıyorsunuz!’ diyebilmek için insanları bitmek bilmez bir yoksulluğa mahkum ederse? Balık tutmayı öğretmeyi değil benden alsın bana muhtaç olsun diye sürekli balık dağıtırsa?

***

Süper kahramanlarımızın görevi burada başlıyor, ya da kendini süper kahraman gibi hissedebilenlerin. Koca yeşil dev gibi dövüşemiyor olsak da gökdelenlerin arasında örümcek ağımızla salınamıyor olsak da veya demirden zırhımıza takılı turbo motorla gökyüzünde süzülemiyor olsak da haklıya haklı, haksıza da haksız diyebilecek kadar süper kahramanlık olmalı içimizde.

Kendi bünyesinde nefret, adaletsizlik, kibir, ego, ayrıştırma gibi tüm insanlık suçlarını birleştiren ve bunları altı sonsuzluk taşının güçleriyle ayyuka çıkarmak için uğraşan koca kötü adam Thanos’a karşı kendi ego ve kibrimize yenilmeden birlik olmak boynumuzun borcudur artık.

Şu korona günlerinde tüm dünya ekonomik ve sağlık yaralarını sarmaya çalışırken, insanların hiç olmadığı kadar birleşmeye ve iyileşmeye, iyilik yapmaya ve iyilik bulmaya ihtiyaçları varken ülkenin en güçlü dinî kurumu vasıtasıyla ayrımcılığa yelken açmasına göz yumanlara göz yummamamız boynumuzun borcudur artık.

***

“Thanos’un altı sonsuzluk taşını ele geçirdikten sonra durdurulamayacağını ya da iş işten geçtikten sonra geriye dönüş olmayacağını anlamamız gerekiyor.” dedi Tilda içinden. Belki de sesli söylemişti. Artık kedilerle ve kendi kendine konuşmaktan zihni yorulmuştu.

Pandemiye nereye kadar dayanacak dünyadaki herkes, diye düşündü. #Evdekal tamam ama evdekiler de yemek içmek ister, su, elektrik, internet, doğalgaz faturası ödenmek isterdi. Hayat eve sığıyordu ama faturalar cebe sığmıyordu.

***

Tilda, Suadiye Hamiyet Yüceses sokağın köşesindeki dedektiflik bürosunun camından sokağa baktı. Bir yağmur başladı. “Keşke,” dedi. “Zaman taşım olsa ve Çin’e gidip o ilk vakaya virüs bulaşmasına engel olabilsem!” Ama Marvel evreninde değil bildiğin İstanbul’da yaşıyordu. Zamanı geri almanın -şimdilik- imkanı yoktu.

O yüzden yüzünü geleceğe dönüp, gelecek için Thanossuz hayaller kurmaya başladı. Artık bir el şıklatması ile kötü adamın yok olduğu ve herkesin, en azından herkesin yüzde ellisinin rahat nefes almaya başlayabileceği güzel günler gelmeliydi.

Not: The Marvel Cinematic Universe- Marvel Sinema Evreni- MCU  Marvel çizgi romanlarının birebir adaptasyonu değildir ama oradaki karakterlerden ilham alınarak yaratılmıştır. Bu yüzden bu hikayede bahsedilen karakterler MCU’deki karakterlerden esinlenerek yazılmıştır.