İnsanoğlunun tarihten ders almadığı gerçeği, tarihten alınacak derslerin en önemlisidir, der Aldous Huxley. Gelecek nesilleri tarihten bizden daha fazla ders alabilecek şekilde öngörülü ve ayrıca hoşgörülü yetiştirebilmek için ilkokul öğretmeni olmuş ve ilkokul ikinci sınıftaki çocuklarıyla dersteyken bir kalp krizine yenik düşmüş arkadaşım Fatih Ormancı’nın anısına…

Previously on Tilda ve Diğerleri:

“Basti’yi ilk bulduğumuz günü hatırlıyor musunuz Tijen Hanımcığım?” “Hatırlamam mı ayol?” “Bağdat Caddesi’nin en kalabalık saatinde kaldırımda hoplaya zıplaya yürüyordu. İki adım sonra da o kalabalık caddeye, onu hiç tınmayacak ve anında ezip geçecek arabaların arasına fırlayacaktı.  Arabadan indim. Siyah-beyaz minik kediyi kucağıma aldım. Bir-iki dükkana ‘Bu kedi sizin miydi?’ diye sordum. Kimse oralı olmadı. Sonra kediyi arabaya aldım ve büroya getirdim. Getiriş o getiriş…”

“Peki ismi nereden geldi ki?” diye sordu Mehmet. “Kedinin bacakları kısa gibiydi yavru iken. Bastıbacak diyordum ben. Tijen Hanım ise ‘bastibacak’ diyebiliyordu” dedi Tilda gözyaşları içinde kahkaha atmaya çalışırken. “Sonra da adı Basti kaldı Basticiğin!”

Tilda, makyöz arkadaşı Tijen Hanım ve Mehmet, arabaya binip Suadiye Hamiyet Yüceses sokağının köşesindeki dedektiflik bürosuna doğru yola çıktılar. Dedektif Tilda büronun kahraman ve kadrolu erkek kedisi Basti, alt çenesinde çıkan tümörün alınsın diye ameliyata girdiği için perişan haldeydi, direksiyonu asistanı Mehmet’e devretti. Basti ameliyata alınalı yarım saat oldu olmadı, Tilda’nın telefonu çaldı. Telefonu elleri titreyerek açan Tilda “Buyurun veteriner bey?” diyebildi. Ondan sonra “Haaayıııııııır!” diye bir çığlık kopararak arabanın koltuğuna bayıldı.

***

Veteriner kliniğinden Suadiye Hamiyet Yüceses Sokağı’nın köşesindeki dedektiflik bürosuna giderken arabada…

Telefonu Tilda’nın elinden kapan Tijen Hanım veterinere Tilda’nın bayıldığını açıkladı. Genç kadını kendinden geçiren üzüntülü haber, veterinerin şu anda Basti için en iyisinin ötenazi olacağını söylemesiydi. Tijen hanım lafı uzatmadı. “Kedinin asıl sahibi şu anda baygın ve ben de ötenazi kararını vermeye yetkili değilim. Siz ameliyatı yapıp tümörü alınız. Biz de kedinin iyileşmesi için dua edelim” dedi ve telefonu kapattı. İki dakika sonra kendine gelen Tilda’ya açıklama yapıp telaş etmemesini söyledi. “Veteriner sadece tümörü alacak merak etme! Göreceksin bak Basti iyileşecek!”

***

Ailesindeki herkesi kaybettiğinden beri Tilda’ya arkadaş olan ve bazen de anne olma rolünü üstlenmiş olan kadim dostu Tijen Hanım, genç kadını en ihtiyaç duyduğu anda kanatlarının altına almıştı. Tilda minnettardı.

***

Suadiye Hamiyet Yüceses Sokağı’nın köşesindeki dedektiflik bürosunda…

“Biz sana geçen sene ocak ayında Chanel’in Paris Moda Haftası’ndaki Haute Couture ilkbahar/yaz 2018 defilesine gittiğimizi anlatmadık değil mi?” diye sordu Tilda Mehmet’e. Mehmet soran gözlerle baktı. Basti kalorifer peteğinin yanına kurulmuş yatağında nekahet evresindeydi. Şimdilik enjektörle ağzına akıtılan insan bebek maması ile besleniyordu. Ama kalkıyor, geziniyor, tuvaletine gidiyordu. Genel durumu iyiydi.

“Hayır, anlatmadınız” dedi Mehmet. “O zaman anlatalım Paris’te başımıza neler geldiğini.” “Bakalım sonunu nereye bağlayacaksınız Tildacığım?” dedi Tijen Hanım.

***

19 Ocak 2018, Paris Charles de Gaulle Havaalanı…

“Tijen Hanım’la beraber Chanel’in defilesini izlemek üzere Paris’e gelmiştik. Yeniyetme bir hukuk öğrencisiyken Fransızca öğrenebilmek için bir süre Paris’te yaşamıştım. Şansa bak ki Chanel’in şu anki stüdyo yöneticisi Kagerfeld’in da asistanı Nirginie Niard’ın kızı Nicole ile aynı evde kalmıştım. Nicole’ün annesi Chanel’e geçtiğinden beri beni bir defile izlemeye çağıracağına dair sözü vardı. E tabii ki en yakın arkadaşım Tijen Hanım için de davetiye gönderecek kadar nazikti.”

Devamı Dedektif Dergi’de…

https://dedektifdergi.com/dunyadaki-son-moda-fasizm-tilda-ve-digerleri-13/